Zarobki i praca w geodezji

ta nie tylko musi wykazać się znajomością skomplikowanych działań matematycznych, ale również dużą dozą cierpliwości oraz dokładności. W codziennej pracy w terenie geodeci wykorzystują tachimetr, który wygląda jak

Zarobki i praca w geodezji Istnieją tego rodzaju gałęzie biznesu, które prężnie prosperują lokalnie. Doskonały przykład to . Dlatego dzisiaj o geodezji i pracy w geodezji.

Geodeta w pracy

W pracy geodeta nie tylko musi wykazać się znajomością skomplikowanych działań matematycznych, ale również dużą dozą cierpliwości oraz dokładności. W codziennej pracy w terenie geodeci wykorzystują tachimetr, który wygląda jak fotoradar na trójnogu, a służy do pomiaru odległości i wyznaczania profili.

Geodezję można by podzielić na 2 główne rodzaje - niższą oraz wyższą. Różnią się od siebie zakresem mierzonej powierzchni oraz poziomem skomplikowania obliczeń. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.


Przed uzyskaniem pozwolenia na budowÄ™

Jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przy dużej inwestycji będziemy potrzebowali geodetę, aby wykonał kilka czynności. Jest to etap przygotowania do inwestycji i obejmuje utworzenie mapek do celów opiniodawczych oraz map topograficznych z danego terenu.

Po okazaniu odpowiednich dokumentów w urzędzie musimy czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero po otrzymaniu decyzji pozytywnej można przystąpić do kolejnych etapów, czyli mapa do celów projektowych oraz pozwolenia na budowę.


Mapa do celów projektowych

Uzyskanie zgody na budowę na działce wymaga zgody z urzędu i dopiero po jej otrzymaniu można formalnie rozpocząć budowanie domu, czy innej nieruchomości na naszym terenie. Do wydania zgody jest potrzebna mapa do celów projektowych w skali 1:500. Mapa ta jest sytuacyjno-wysokościowa i jest potrzebna do wykonania projektu budowlanego wg. polskiego prawa.

Dodatkowo geodeta może wykonać badania geotechniczne, które ma na celu sprawdzenie podłoża i warstw jakie znajdują się na naszej działce. Dopiero po uzyskaniu tych dokumentów możemy kontynuować naszą drogę do własnych czterech kątów.