W skrócie o panelach fotowoltaicznych i ich działaniu

aj na temat fotowoltaiki właśnie.Montaż paneli słonecznych na dużych powierzchniach szklarniowychZasady nowoczesnej fotowoltaniki mogą znaleźć zastosowanie w ogrodnictwie. W dużych ogrodach, zwłaszcza tych, które są po

W skrócie o panelach fotowoltaicznych i ich działaniu Producenci paneli fotowoltaicznych prześcigają się co do wydajności ich modułów. Większość producentów np. stosują coraz to nowe rozwiązania techniczne w swoich panelach. Dzisiaj na temat fotowoltaiki właśnie.

Montaż paneli słonecznych na dużych powierzchniach szklarniowych

Zasady nowoczesnej fotowoltaniki mogą znaleźć zastosowanie w ogrodnictwie. W dużych ogrodach, zwłaszcza tych, które są położone w ciemniejszych i chłodniejszych miejscach, stawiane są tak zwane drzewa fotowoltaiczne. Pozwalają one na dodatkowe oświetlanie ogrodu, a zwłaszcza tych drzewek ozdobnych, które są niskie i zasłaniane przez duże drzewa. Przy niektórych ogrodach stawiane są również duże powierzchnie szklarniowe oraz inne powierzchnie, w których sadzone są warzywa i owoce bardzo wrażliwe na spadki temperatur. Powinny być one nie tylko dobrze ocieplane, ale też nasłoneczniane. Dlatego montowane są na nich panele słoneczne oraz kolektory słoneczne. Wspomniane kolektory pozwalają na wytwarzanie ciepła w szklarniach.


Oświetlanie dużych budynków miejskich

Osoby odpowiedzialne za rozwój współczesnych miast bardzo dużą uwagę zwracają na to, aby były one ekologiczne. Jednym ze sposobów na tworzenie ekologicznego miasta jest montaż w nim takich urządzeń, które pozwalają na wytwarzanie prądu elektrycznego ze światła słonecznego. W ten sposób można oświetlać lub doświetlać duże budynki miejskie. Wystarczy umieszczać na powierzchni dachu panele słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne w innej formie, żeby oświetlać budynek bez potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy. W chłodniejszych miastach można wykorzystywać również kolektory słoneczne dla ocieplania budynków. W ekologicznych miastach spotkać można również takie urządzenia, jak parkometry zasilane energią słoneczną.


Warto wiedzieć

Odnawialne źródła energii ? źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran.

Odnawialne źródła energii zaspokajały w 2015 roku 9,6% zapotrzebowania ludzkości na energię według BP1, a według EIA ? 11%2, podczas gdy zgodnie z metodologią REN21, uwzględniającą dodatkowo ok. 9% użycia przez tradycyjne opalanie drewnem i innego typu biomasą, wskaźnik ten wyniósł 19%3. Od początku XXI wieku światowe inwestycje w odnawialne źródła energii rosną w sposób wykładniczy. Jest to spowodowane z jednej strony spadkiem ich cen, a z drugiej strony dopłatami wprowadzanymi przez wiele państw. Inwestycje te są przedmiotem toczącej się debaty. Zwolennicy odnawialnych źródeł energii wskazują na problemy związane ze spalaniem paliw kopalnych, stanowiących źródło ponad 85% energii dla ludzkości: zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie i wyczerpywanie się zasobów. Ich przeciwnicy wskazują na wysokie koszty, niestabilność produkowanej energii, dodatkowe koszty ekologiczne i wątpliwy wpływ na zużycie paliw kopalnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii