Ogród z sauną- czy warto?

za. Ponadto istotnym elementem każdej sauny jest mechanizm, który podgrzewa powietrze. Zarówno materiały do budowy pomieszczenia, jak i potrzebne do konstrukcji elementów grzewczych, są różne dla każdego typu sauny. Większość saun

Ogród z sauną- czy warto? sauna ogrodowa

Z jakich materiałów zbudowana jest sauna?


Standardowa sauna składa się z niewielkiego pomieszczenia, którego zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza. Ponadto istotnym elementem każdej sauny jest mechanizm, który podgrzewa powietrze. Zarówno materiały do budowy pomieszczenia, jak i potrzebne do konstrukcji elementów grzewczych, są różne dla każdego typu sauny. Większość saun jest wykonana z odpowiedniego gatunku drewna, sufit jak i ściany są wyłożone panelami z jodły kanadyjskiej lub ze świerku skandynawskiego. Pod panelami znajduje się warstwa termoizolacyjna, która pozwala zachować ciepło we wnętrzu pomieszczenia. Ściany na zewnątrz mogą być wykonane z dowolnego materiału, niekoniecznie z drewna, mogą być również gipsowe. Bardzo ważna jest również odpowiednia wentylacja wewnątrz sauny, która zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się i wilgotności.


Jakie są rodzaje saun?


Nikogo nie dziwi to, że są różne rodzaje rowerów (górski, miejski), łyżew (figurowe, hokejowe) czy basenów ogrodowych (dmuchany, na stelażu). Nie powinno więc też dziwić, że również sauny można podzielić na kilka rodzai. Można wyróżnić cztery podstawowe typy saun ? suchą, mokrą, parową oraz na podczerwień. Każdą z nich charakteryzuje coś innego oraz każda jest polecana dla innej grupy ludzi. Sauna sucha, inaczej fińska, ma wilgotność od 5 do 10%, a temperatury w środku osiągają 90 stopni. Natomiast łaźnia rzymska, czyli sauna parowa, ma bardzo dużą wilgotność, aż do 65%, a temperatura sięga 65 stopni. Z kolei sauna mokra ma niższą wilgotność niż parowa, ale ma wyższą temperaturę ? ok. 80 stopni. W ostatnim wyróżnianym typie, czyli w saunie na podczerwień, skóra nie ma kontaktu z rozgrzanym powietrzem, ale z promieniami.


Przyjemność płynąca z używania sauny


Z pewnością korzystanie z sauny niektórym osobom może wydawać się przeżyciem dość nieprzyjemnym. W końcu chodzi o to, żeby wejść do bardzo rozgrzanego pomieszczenia i się porządnie wypocić. Są przerażeni samą myślą znalezienia się w pokoju, w którym temperatura osiąga nawet 90 stopni. Na domiar złego po wyjściu trzeba zażyć zimnej kąpieli. Prawda jednak okazuje się inna ? korzystanie z sauny wcale nie jest przerażającym przeżyciem. Pomaga się ciału zrelaksować i odprężyć, a powtarzające się cykle ciepło-zimno eliminują napięcie mięśniowe. Wizyta w saunie wcale nie musi się kojarzyć z czymś męczącym, ciekawym zjawiskiem jest to, że osoby po wyjściu wydawały się mieć więcej energii i ogólnie lepsze samopoczucie.