O wizytach u dentysty

™bienia lub innymi wzglÄ™dami, jak na przykÅ‚ad brakiem miejsca w jamie ustnej na tak zwane zÄ™by mÄ…droÅ›ci. Niejednokrotnie usuwanie zÄ™bów jest na tyle poważne, że przeprowadza siÄ™ je operacyjnie. Aby wykonywać tego rodzaj

O wizytach u dentysty

Zakres usług w chirurgii stomatologicznej

Usuwanie zębów jest często bardzo przykrym zdarzeniem dla pacjenta. Taki zabieg jest związany najczęściej z katastrofalnym stanem uzębienia lub innymi względami, jak na przykład brakiem miejsca w jamie ustnej na tak zwane zęby mądrości. Niejednokrotnie usuwanie zębów jest na tyle poważne, że przeprowadza się je operacyjnie. Aby wykonywać tego rodzaju zabiegi trzeba posiadać specjalne uprawnienia, ale także i dużą siłę fizyczną. Czy usuwanie zębów to jedyna działalność stomatologa ? chirurga? Chociaż jest to najpopularniejsze zajęcie, jakiemu poddają się tacy fachowcy, to bardzo często również w grę wchodzą inne zabiegi, jak na przykład operacje związane z nerwem zęba lub rekonstrukcja części szczęki.


Definicja lekarza dentysty

Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego12(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 20163).

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r.4, lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta


Dlaczego warto poddawać się profilaktycznym zabiegom stomatologicznym?

Zabiegi profilaktyczne w stomatologii nie są często tak popularne, jak leczenie próchnicy i wstawianie plomb. Chociaż wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych mogłoby w łatwy sposób uchronić się przed bolesnym leczeniem, to jednak niewielu decyduje się na takie zabiegi. Dla większości osób profilaktyka w stomatologii opiera się na regularnych przeglądach stanu uzębienia, natomiast takie usługi, jak piaskowanie czy lakowanie zębów są znacznie mniej popularne. Jeśli chcemy utrzymać nasze zęby w dobrym zdrowiu trzeba pamiętać, że bez odpowiedniej profilaktyki jest to niewykonalne i chociaż istnieje możliwość utrzymania odpowiedniego stanu uzębienia bez profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, czasem jednak może okazać się to dobrym rozwiązaniem.