Geodezja i budownictwo

enie z ciężkim sprzętem mierniczym bez względu na pogodę i znajomość mnóstwa przepisów budowlanych. Tak można w skrócie podsumować pracę geodety. Nie brzmi łatwo prawda? W rzeczywistości faktycznie nie jest lekko

Geodezja i budownictwo Budowa, drogi i działki to tylko niektóre z domen geodety. Dlatego to idealny wybór dla tego rodzaju usług.

Nie ma lekko...

Dokładne wyliczenia, gdzie nie ma miejsca na błędy, chodzenie z ciężkim sprzętem mierniczym bez względu na pogodę i znajomość mnóstwa przepisów budowlanych. Tak można w skrócie podsumować pracę geodety. Nie brzmi łatwo prawda?

W rzeczywistości faktycznie nie jest lekko, ale ponoć do wszystkiego można przywyknąć i się nauczyć. A geodeci za swoją nie raz ciężką pracę dostają całkiem przyzwoite pieniądze. Jest to jednak taka branża, gdzie nie każdy odnajdzie się bez problemów.


O fotogrametrii

Fotogrametria ? dziedzina nauki i techniki zajmująca się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (fotogramów).

Praktycznym zastosowaniem fotogrametrii jest jej wykorzystanie jako źródła podczas tworzenia map. W geodezji służy jako pomoc przy pomiarach dużych obszarów i odległości. Jest też jedną z metod wyznaczania wysokości obiektów.

Do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych są wykorzystywane specjalne, na ogół wielkoformatowe aparaty fotograficzne, wyposażone w specjalne obiektywy pozbawione aberracji. =

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotogrametria


Obliczenia i pomiary geodezyjnej

Praca w geodezji polega głównie na wykonywaniu pomiarów oraz obliczania wyników i nanoszenia ich na mapki geodezyjne. Wszelkie pomiary geodeci wykonują skomplikowanymi urządzeniami mierzącymi odległość oraz inne ważne parametry takie jak: wysokość, kąty i punkty odniesienia. Jest to cześć pracy typowo terenowej.

W biurze natomiast geodeta przygotowuje i opracowuje wszelkie dokumenty, wykonuje obliczenia wcześniej wykonanych pomiarów oraz nanosi się zmiany na odpowiednie mapki. Geodeci przesyłają też wykonane mapki do odpowiednich urzędów oraz inwestorów, aby praca budowlane mogły ruszyć.